Rośliny transgeniczne - celowość modyfikacji

Rośliny uprawne modyfikuje się w celu:
1. Uodpornienia ich na działanie niekorzystnych warunków, np. na mróz, suszę lub zasoloną glebę. Taką rośliną jest na przykład ziemniak odporny na mróz, dzięki wprowadzeniu do jego genomu genu flądry arktycznej.
2. Uodpornienia na choroby wirusowe, bakteryjne, grzybice. Przez wprowadzenie genu produkującego białko płaszcza danego wirusa uodporniono wiele gatunków roślin np. tytoń na wirusa mozaiki tytoniowej, ziemniak na wirusa X,Y i wirusa liściozwoju ziemniaka, ogórka na wirusa mozaiki ogórka, kalafiora na wirusa mozaiki kalafiora, orzeszki ziemne na wirusa ich karłowatości, morele i śliwy na wirusa szarki. Stwierdzono, że wprowadzenie do genomu rośliny genu łagodnego wirusa również uodpornia roślinę na zakażenie odmianą zjadliwą.
3. Uodpornienia sadzonek na herbicydy, czyli środki chwastobójcze. W tym celu zastosowano różne techniki, np. zwielokrotnienie genu kodującego enzym rozkładany przez herbicydy. Innym sposobem jest wprowadzenie genu bakterii, produkującego zmienione białko enzymatyczne, oporne na działanie herbicydu. Najbardziej radykalnym sposobem jest wprowadzenie genu bakterii, produkującego toksyczne białko, które niszczy herbicyd. Rolnik może śmiało stosować herbicydy, które zniszczą chwasty a nie roślinę uprawną.
4. Uodpornienia roślin na owady żerujące najczęściej na liściach zarówno w stadium dorosłym - imago, jak i larwalnym - gąsienicy. Najczęściej uzyskuje się ten efekt przez wprowadzenie genu bakterii Bacillus thuringiensis produkującego toksyczne białko, niszczące owady, zwłaszcza motyle, dwuskrzydłe i chrząszcze. Takie transgeniczne rośliny, które same produkują pestycydy zabijające szkodniki to np. ziemniak niszczący stonkę, kukurydza broniąca się przed gąsienicami motyli, pomidory, słonecznik, kapusta oraz inne warzywa i owoce, zawierające różną wersję toksyny z tej samej bakterii Bacillus thuringiensis.
Do chwili obecnej uzyskano odmiany transgeniczne w prawie wszystkich grupach użytecznych roślin dwuliściennych i niektórych jednoliściennych. Odmiany te sprawdzono w warunkach polowych.
Zboża: jęczmień, pszenica, ryż, kukurydza.

Rośliny oleiste: orzech ziemny, gorczyca, rzepik, słonecznik, rzepak.

Rośliny sadownicze: kiwi, truskawka, papaja, orzech włoski, jabłoń, śliwa,
winorośl, żurawina, borówka.

Warzywa: cebula, szparagi, kapusta, brokuły, papryka, cykoria, ogórek,
arbuz, melon, cukinia, marchew, sałata, oberżyna, kapusta pekińska.

Motylkowate: soja, groch, łubin, koniczyna, lucerna.

Inne: burak, trzcina cukrowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 
Webmaster.M106.COM : Część Tekstów Przygotowali: Piotr Leszczyński, Benio and XMC.pl Group